Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kulinářský průvodce Michelin udělil Tokiu 227 hvězdiček

18. 11. 2008

 

Obrazek

 

KJaponsko překvapuje obrovským množstvím restaurací na kulinářské výši.

dyž letos na jaře Michelin ve svém průvodci světovou kuchyní udělil první české restauraci hvězdičku, Češi jásali. Jenže v kontextu jiných metropolí by takové oslavy mohly vypadat směšně. Máme se hodně co učit například od Tokia, které potvrdilo světové prvenství v kulinářském vesmíru – Michelin mu letos udělil neuvěřitelných 227 hvězdiček.

19. 11. 2008 22:29 - TOKIOObrazek

Nominace oznámil ředitel Michelinu Jean-Luc Naret. Tokijský průvodce vyjde tento pátek a zahrnuje celkem 173 restaurací v třinácti městských oblastech. Loni přitom stejná publikace dala 150 podnikům 191 hvězdiček. Tokio si tak výrazně polepšilo a svou pozici světové jedničky utvrdilo.

Dvě třetiny z hodnocených podniků přitom servírují svým hostům tradiční japonskou kuchyni. V hlavním městě císařství je celkem 160 tisíc sledovaných restaurací.

"Tokio je a zůstává nejhvězdnějším městem světa. Japonská kuchyně je dynamická, rozmanitá, bohatá a zajímavá,“ uvedl Naret na tiskové konferenci.

Tokio poráží jasně i Paříž Obrazek

V Tokiu si vyberou skutečně nejnáročnější klienti. Naleznete tu devět tříhvězdičkových, 36 dvouhvězdičkových a 128 jednohvězdičkových restaurací.

Na sklonku zimy si jednu hvězdičku získala také pražská restaurace Allegro. Ale i taková Paříž může blednout závistí, neboť má jen polovinu toho, co Tokio.

Tři hvězdičky přitom značí, že do daného podniku se "vyplatí cestovat i z daleka jen kvůli jídlu“, dvě hvězdičky pak, že "za jídlem se vyplatí zastavit při cestě kolem“ a jedna hvězdička, že se v restauraci podává "znamenité jídlo